סיבי קורי עכביש תוצר אדם Man-made spidersilk

קורי העכביש הם חומר מרתק שזכה לתשומת לב האדם באלפי השנים האחרונות. במהלך מאות השנים האחרונות, מדענים השכילו להבין את הפוטנציאל הגלום בשימוש בקורי עכביש לטובת האנושות, תוך ניצול תכונותיו המכאניות יוצאות הדופן. אולם, שלא כמו זחל טוואי המשי אשר בוית ומפקעות הגולם שלו מופק המשי הרגיל בכמויות מסחריות, העכביש הוא חיה טריטוריאלית וגידול המוני שלו לצורך הפקת כמות מסחרית של קורי עכביש אינה אפשרית. לכן, מציאת דרך שתעקוף את הצורך בעכביש עצמו לשם יצירת קורי עכביש תסלול את הדרך לייצור המוני של סיבים מיוחדים אלה ותאפשר את שילובם ביישומים שונים.

העכבישה הטווה את הרשת יודעת ליצור מספר סיבים שונים הנבדלים ביניהם בתכונותיהם, הסיב החזק ביותר שהיא יודעת לייצר משמש אותה לסיבים הרדיאליים ברשת, למסגרת הרשת ואף לסיב המילוט שלה וקרוי dragline. סיב זה נחשב לסיב החזק ביותר בנמצא, בין אם טבעי או מלאכותי. המחשה של חוזקו של סיב זה היא העובדה כי הוא חזק פי 6 יותר מסיב פלדה בעובי מקביל וקל באופן משמעותי מפלדה.

במהלך שני העשורים האחרונים נעשה מספר רב של ניסיונות לסנתוז מלאכותי של החלבונים המרכיבים את סיב ה-dragline במערכות ביטוי שונות. ניסיונות אלו התאפשרו הודות להתקדמות הטכנולוגיה המשמשת להנדסה גנטית. אולם, הסיבים שהצליחו לטוות באמצעים מלאכותיים נחותים באופן משמעותי בתכונותיהם ביחס לסיב ה-dragline הטבעי.

סיביקס מטריאל סאינסס הצליחה לייצר סיבים שזהים בתכונותיהם לסיב קור העכביש. במערכת הביולוגית ותהליכי הייצור שהחברה פיתחה, סיביקס יכולה לייצר לראשונה בעולם סיבי קורי עכביש בהדירות גבוהה ובכמויות מסחריות. התכונות יוצאות הדופן של חוזק, אלסטיות, עמידות ומשקל נמוך מאפשרים לחברה לפתח מגוון רחב של מוצרי פרמיום- “high end high performance products” בתעשיות שונות כגון תעשיית הרכב תעופה, מיגון וספורט בהם יש צורך בחומרים חזקים וקלים ואף בתעשיית המכשור הרפואי בשל העובדה שהסיב הוא ביו-פולימר עם פרופיל מועדף של ביו- קומפטביליות. סיביקס עובדת בשיתופי פעולה עם חברות מובילות שוק לפיתוח דור הבא של מוצרים.